image 1 640x800gymnasio 1 800x529

• Μοιράζονται βιβλιοτετράδια και βιβλία γραμμένα από το καταρτισμένο μας καθηγητικό προσωπικό στα βασικά μας μαθήματα: ΕΚΘΕΣΗ-ΕΚΦΡΑΣΗ, ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ, ΑΡΧΑΙΑ, ΦΥΣΙΚΗ, ΧΗΜΕΙΑ.
  • Έχουμε εντάξει την παιγνιώδη μάθηση στο μάθημα της Έκθεσης- Έκφρασης και των Αρχαίων Ελληνικών για ουσιαστικότερη εμπέδωση της γνώσης.
  • Στη Β΄ Γυμνασίου στο μάθημα της Φυσικής έχουμε συνεργαστεί με το NATIONAL GEOGRAPHIC και χρησιμοποιούμε το διαδραστικό πίνακα για κατανόηση δύσκολων εννοιών. Η βιωματική διδασκαλία καθιστά το μάθημα της Φυσικής πιο προσιτό, κατανοητό και ευχάριστο σε όλους τους μαθητές.
  • Λειτουργεί τμήμα φιλαναγνωσίας, στο οποίο τα παιδιά δανείζονται λογοτεχνικά βιβλία και έπειτα ακολουθεί συζήτηση πάνω σε αυτά με καθοδήγηση του καθηγητή. Είναι αναγκαίο να εντάξουμε τη Λογοτεχνία στη ζωή των παιδιών μας όσο γίνεται από πιο μικρή ηλικία.
  • Τα παιδιά γράφουν ολιγόλεπτα τεστ αξιολόγησης μέσα στην εβδομάδα, για να γίνεται άμεσα εξάσκηση με το γραπτό λόγο.
  • Τέλος, πραγματοποιούνται δυο (2) προσομοιωτικά διαγωνίσματα την περίοδο των Χριστουγέννων και του Πάσχα, προκειμένου οι μαθητές μας να κάνουν επανάληψη τη διδαχθείσα ύλη και να μην αφήνουν κενά. Κατ’ αυτόν τον τρόπο εξοικειώνονται και με το γραπτό, μαθαίνουν να διαχειρίζονται το χρόνο και το χρόνο και το άγχος τους και έχουν προβάδισμα στο σχολείο, γεγονός που λειτουργεί τονωτικά στην αυτοπεποίθηση τους.