ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ Α’, Β’, Γ’ ΛΥΚΕΙΟΥ

Το Φροντιστήριο Έναυσμα προσκαλεί γονείς και μαθητές στην ημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού και Σταδιοδρομίας την Κυριακή 6 Μαΐου 2018, Ώρα 17:00 στο συνεδριακό κέντρο του Δήμου Μεταμόρφωσης στο κτήμα Δηλαβέρη (Λυτούς και Κύμης, Μεταμόρφωση)

Εισηγητής της ημερίδας θα είναι ο ερευνητής και σύμβουλος σταδιοδρομίας κος Στράτος Στρατηγάκης

Τίτλος ημερίδας: Η επιλογή σπουδών και επαγγέλματος στη νέα εποχή. Αξίζει τον κόπο να σπουδάσω;

• Το εξεταστικό σύστημα
  • Πολλοί πιστεύουν ότι δεν έχει νόημα να σπουδάσουν, αφού θα είναι άνεργοι. Την απάντηση στο ερώτημα δίνουμε μέσα από στοιχεία διεθνών και ελληνικών οργανισμών.
  • Τα κριτήρια επιλογής σπουδών και επαγγέλματος.
    Με ποια κριτήρια πρέπει να επιλέξουμε σπουδές;
  • Τα λάθη στην επιλογή.
    Αναλύονται τα συνηθισμένα λάθη των υποψηφίων.
  • Η λήψη απόφασης.
    Αναλύονται οι τρόποι που οι άνθρωποι παίρνουν αποφάσεις για τη ζωή τους. Οι υποψήφιοι συμπληρώνουν επιτόπου ένα ερωτηματολόγιο για τον τρόπο που παίρνουν αποφάσεις.
  • Η δύναμη της θέλησης
  • Ασκήσεις επιλογής σπουδών.
    Πρόκειται για ασκήσεις διαφορετικές από τις άλλες, αφού δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Καθοδηγούμενη αναζήτηση για την επιτυχή επιλογή σπουδών.
  • Οι σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ομαδοποιημένες.

Δηλώστε συμμετοχή στο τηλέφωνο του φροντιστηρίου:

213 04 15 334 ή στείλτε μας mail στο: info@enavsma.edu.gr